LPRM Results From Other Years

Lower Potomac River Marathon 2017

Sun, March 12, 2017

* Overall Results * (Gender Results) (Age Group Results) (Photos)
Results By Chesapeake Bay Running Club
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  

       1    Desta Beriso Morkama              Arlington  VA         138    31   M       1 Top Fin             2:34:11      5:53/M          (10yr AG CR by 9s over 2012)
       2    Rich Ryan                         Philadelphia  PA      153    30   M       2 Top Fin             2:42:22      6:12/M
       3    A J Kelly                         Altoona  PA           123    35   M       3 Top Fin             2:58:40      6:49/M
       4    Robert Gealy                      Collegeville  PA      111    47   M       1 40-49               3:01:22      6:55/M
       5    Erin Kelman                       Germantown  MD        124    40   M       2 40-49               3:04:40      7:03/M
       6    Jonathan Durand                   Reading  PA           181    31   M       1 30-39               3:06:13      7:06/M
       7    Michael Sampson                   Silver Spring  MD     155    31   M       2 30-39               3:08:04      7:11/M
       8    Josh Hite                         Cookeville  TN        180    39   M       3 30-39               3:08:41      7:12/M
       9    Britt Kern                        Alexandria  VA        125    28   M       1 20-29               3:11:40      7:19/M
      10    Keith Caruso                      Brentwood  TN          96    56   M       1 50-59               3:15:17      7:27/M
      11    Deukwoo Kwon                      Miami  FL             127    48   M       3 40-49               3:19:40      7:37/M
      12    Patrick Wood                      Chesterfield  MO      170    36   M       4 30-39               3:19:56      7:38/M
      13    Thomas McPhaul                    Bethesda  MD          136    20   M       2 20-29               3:22:19      7:43/M
      14    Michael Denning                   Weare  NH             100    31   M       5 30-39               3:23:51      7:47/M
      15    Karsten Brown                     Front Royal  VA        93    42   M       4 40-49               3:27:45      7:56/M          (Club Champion)
      16    Bill Schroeder                    Georgetown  TX        156    54   M       2 50-59               3:35:23      8:13/M
      17    Kyle Karstens                     Great Mills  MD       121    51   M       3 50-59               3:35:30      8:14/M
      18    Joseph Hutson                     Gainesville  VA       183    55   M       4 50-59               3:35:55      8:14/M
      19    Kayla Pinilla                     Cranford  NJ          148    26   F       1 Top Fin             3:36:38      8:16/M
      20    C J Umunna                        Frederick  MD         164    30   M       6 30-39               3:38:38      8:21/M
      21    Calvin Farmer                     Leonardtown  MD       107    34   M       7 30-39               3:39:31      8:23/M
      22    Leanne Powers                     California  MD        149    30   F       2 Top Fin             3:41:21      8:27/M
      23    David Verner                      West Chicago  IL      165    51   M       5 50-59               3:41:59      8:28/M
      24    James Gehenio                     Camp Hill  PA         112    56   M       6 50-59               3:43:23      8:32/M
      25    Chris Wilde                       Grasonville  MD       167    44   M       5 40-49               3:44:19      8:34/M
      26    Perry Rapp                        Lexington Park  MD    150    52   M       7 50-59               3:45:20      8:36/M
      27    Rodger Tellis                     Great Mills  MD       159    53   M       8 50-59               3:46:42      8:39/M
      28    Kristi Samaddar                   Phoenix  AZ           154    42   F       3 Top Fin             3:46:59      8:40/M
      29    Jay Nam                           California  MD        143    57   M       9 50-59               3:49:35      8:46/M
      30    Ron Carpenter                     Hudson  MI             95    67   M       1 65-69               3:49:46      8:46/M
      31    Martin McMahon                    Morrisville  PA       135    55   M      10 50-59               3:50:21      8:48/M
      32    Carl Bevard                       Rosedale  MD           91    30   M       8 30-39               3:50:52      8:49/M
      33    James Deviese                     Yorktown  VA          101    65   M       2 65-69               3:51:27      8:50/M
      34    Steven Tracy                      Prince Frederick  M   163    43   M       6 40-49               3:53:33      8:55/M
      35    Kaley Reifsnyder                  Philadelphia  PA      151    24   F       1 20-29               3:53:52      8:56/M
      36    Dwight Fahnestock                 Manheim  PA           177    47   M       7 40-49               3:54:44      8:58/M
      37    Joe Guilyard                      Penfield  PA          115    59   M      11 50-59               3:54:54      8:58/M
      38    Robert Gay                        Lombard  IL           109    60   M       1 60-64               3:55:46      9:00/M
      39    C P Krishnamurthy                 Nashville  TN         126    40   M       8 40-49               3:58:53      9:07/M
      40    J R Haney                         North Mankato  MN     117    58   M      12 50-59               4:00:17      9:10/M
      41    Richard Bainbridge                Tall Timbers  MD       90    54   M      13 50-59               4:04:54      9:21/M
      42    Mitch Keiler                      Annapolis  MD         122    56   M      14 50-59               4:04:56      9:21/M
      43    Sandy Yocum                       Maidsville  WV        171    55   F       1 50-59               4:06:31      9:25/M
      44    Phillip Griffith                  Midland  MI           113    48   M       9 40-49               4:09:35      9:32/M
      45    Sunhwa Hong                       Miami  FL             120    49   F       1 40-49               4:15:20      9:45/M
      46    Rebecca Tidwell                   King George  VA       160    14   F       1  0-19               4:16:24      9:47/M          (Club Champion)
      47    Adam Grimes                       Aurora  CO            114    51   M      15 50-59               4:22:41     10:02/M
      48    David Dolezel                     Valley Lee  MD        103    47   M      10 40-49               4:28:41     10:15/M
      49    Staci Rogge                       Richmond  VA          152    34   F       1 30-39               4:29:54     10:18/M
      50    William Scheetz                   California  MD        157    44   M      11 40-49               4:30:25     10:19/M
      51    Anky Lam                          Whitestone  NY        128    65   F       1 65-69               4:30:35     10:20/M          (5yr AG CR by 8m over 2015)
      52    Ricky Lam                         Whitestone  NY        129    66   M       3 65-69               4:30:38     10:20/M
      53    David Hale                        Hughesville  MD       116    36   M       9 30-39               4:33:19     10:26/M
      54    Trang Nguyen                      Owings  MD            145    41   F       2 40-49               4:34:01     10:28/M
      55    Rich Ehrlich                      New York  NY           99    64   M       2 60-64               4:34:58     10:30/M
      56    Jeni Hollenbeck                   Windsor Mill  MD      119    42   F       3 40-49               4:36:29     10:33/M
      57    Maribel Dichard                   Woodbridge  VA        102    39   F       2 30-39               4:46:25     10:56/M
      58    John Stephens                     Naperville  IL        158    60   M       3 60-64               4:49:00     11:02/M
      59    Paige Mucha                       Winfield  IL          140    58   F       2 50-59               4:49:12     11:02/M
      60    Katie Edgar                       Valley Lee  MD        106    41   F       4 40-49               4:49:49     11:04/M
      61    Cheryl Crain                      Germantown  MD         97    53   F       3 50-59               4:50:54     11:06/M
      62    Toby McGinn                       Gaithersburg  MD      174    69   F       2 65-69               4:54:30     11:14/M
      63    Pini Haroz                        Norcross  GA          118    69   M       4 65-69               4:57:07     11:20/M
      64    Jaclyn Moore                      Avon  IN              137    34   F       3 30-39               4:57:10     11:21/M
      65    Kettie Mothersead                 Avon  IN              139    49   F       5 40-49               4:57:11     11:21/M
      66    John Vinson                       Snohomish  WA         166    45   M      12 40-49               5:10:12     11:50/M
      67    Melinda Langlois                  San Francisco  CA     130    55   F       4 50-59               5:18:07     12:09/M
      68    Elena Debler                      Windermere  FL         98    54   F       5 50-59               5:18:16     12:09/M
      69    Tammy Massie                      Gaithersburg  MD      133    45   F       6 40-49               5:28:47     12:33/M
      70    Bill Gallagher                    Leonardtown  MD       108    56   M      16 50-59               5:32:05     12:40/M
      71    Don Wilkinson                     Crystal River  FL     168    68   M       5 65-69               5:56:22     13:36/M
      72    Ruth Tonkyro                      Leonardtown  MD       178    39   F       4 30-39               5:58:03     13:40/M          (Sweeper)
      73    David Brown                       Hollywood  MD         179    37   M      10 30-39               5:58:07     13:40/M          (Sweeper)