Pet Day 5K Results From Other Years

HSCC Pet Day 5K 2006

Overall Finish List - Run

(Photos) * Run Overall Results * (Run Age Group Results) (Walk Overall Results)

May 20, 2006


Results By Chesapeake Bay Running Club
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Brian Volack                                19 ***** M 16-19        19:55    6:25/M
       2    Michael Cosgrove                            32     1 M 30-39        20:00    6:27/M
       3    Sierra Schenk           Lusby    MD         28 ***** F 20-29        20:44    6:41/M
       4    Suzanne Edgar                               39     1 F 30-39        20:44    6:41/M
       5    John/Baron Hagan                            47     1 M 40-49        21:06    6:48/M
       6    Whit Davis                                  35     2 M 30-39        21:51    7:03/M
       7    Roger Kilgore                               62     1 M 60-99        22:07    7:08/M
       8    Dennis Barr             Ridge  MD           52     1 M 50-59        22:17    7:11/M
       9    Pete Cannavino          Great Mills  MD     32     3 M 30-39        22:19    7:12/M
      10    John Bennett                                59     2 M 50-59        22:34    7:17/M
      11    Marc Burgess                                27     1 M 20-29        22:36    7:17/M
      12    J. Larry Mattingly                          46     2 M 40-49        22:44    7:20/M
      13    James Moore III                             37     4 M 30-39        22:45    7:20/M
      14    Meredith Mayes                              36     2 F 30-39        23:44    7:39/M
      15    David Secor                                 45     3 M 40-49        23:45    7:40/M
      16    Stephanie Jones                             39     3 F 30-39        23:48    7:41/M
      17    James Frost                                 35     5 M 30-39        24:12    7:48/M
      18    Judi/Moose Tsai                             44     1 F 40-49        24:43    7:58/M
      19    Robin Gay                                   51     1 F 50-59        24:58    8:03/M
      20    George Sisson           Owings  MD          58     3 M 50-59        25:09    8:07/M
      21    Meghan Dunbar                               37     4 F 30-39        25:13    8:08/M
      22    Robert Dunbar                               37     6 M 30-39        25:14    8:08/M
      23    Michael Whitson                             53     4 M 50-59        25:14    8:08/M
      24    G. Bruce Weden                              47     4 M 40-49        25:15    8:09/M
      25    Peter Legg                                  42     5 M 40-49        25:26    8:12/M
      26    Greg Kennedy                                41     6 M 40-49        25:35    8:15/M
      27    Kim/Beriklee Hedger                         32     5 F 30-39        25:42    8:17/M
      28    Matthew/Maddie Mills                        29     2 M 20-29        25:45    8:18/M
      29    Brian/Jake Rockey                           36     7 M 30-39        25:51    8:20/M
      30    Mark Drager                                 50     5 M 50-59        26:17    8:29/M
      31    Cathy Lupfer                                34     6 F 30-39        26:23    8:31/M
      32    Tamara/Kilee Pennell                        39     7 F 30-39        26:26    8:32/M
      33    Ruth Tonkyro                                28     1 F 20-29        26:28    8:32/M
      34    Kerri Ritchie                               38     8 F 30-39        26:37    8:35/M
      35    Raymond Wright                              43     7 M 40-49        26:42    8:37/M
      36    Kelly Ervin                                 38     9 F 30-39        27:04    8:44/M
      37    Rodney Pursell                              52     6 M 50-59        27:43    8:56/M
      38    Jeanne Larrison         Chesapeake Beach  M 51     2 F 50-59        28:08    9:05/M
      39    Robert Kearney                              28     3 M 20-29        28:17    9:07/M
      40    Lewis McIntyre                              58     7 M 50-59        28:31    9:12/M
      41    Tony McAloon                                21     4 M 20-29        28:39    9:15/M
      42    Kenneth Wells                               24     5 M 20-29        28:40    9:15/M
      43    Bruce Hildreth                              53     8 M 50-59        29:07    9:24/M
      44    David Peterson                              61     2 M 60-99        29:22    9:28/M
      45    Ronald/Pugsley Zaperach                     53     9 M 50-59        29:27    9:30/M
      46    Denise Bauman                               53     3 F 50-59        29:57    9:40/M
      47    Lisa McAloon                                39    10 F 30-39        29:58    9:40/M
      48    Lisa Hill                                   38    11 F 30-39        30:07    9:43/M
      49    John King                                   10     1 M  0-15        30:59   10:00/M
      50    Lisa King                                   36    12 F 30-39        31:01   10:00/M
      51    Laura/Toby McGee                            41     2 F 40-49        31:09   10:03/M
      52    Alja Musarro                                46     3 F 40-49        32:11   10:23/M
      53    Eric Lindhart                               19     1 M 16-19        32:11   10:23/M
      54    Trevor Schenk                               7      2 M  0-15        32:19   10:25/M
      55    Richard Prucha                              63     3 M 60-99        32:20   10:26/M
      56    Taylor/Bungee Barney    Huntingtown  MD     13     1 F  0-15        32:38   10:32/M
      57    Richard Barney                              43     8 M 40-49        32:38   10:32/M
      58    Ron Lindhart                                49     9 M 40-49        33:46   10:54/M
      59    Angela Squier                               28     2 F 20-29        33:56   10:57/M
      60    Kelly Gustafson                             27     3 F 20-29        34:36   11:10/M
      61    Julie/Hank Tippett                          24     4 F 20-29        34:40   11:11/M
      62    Ashton Kesler                               70     4 M 60-99        35:34   11:28/M
      63    Sydney Frost                                9      2 F  0-15        35:39   11:30/M
      64    Deborah Frost                               40     4 F 40-49        35:40   11:30/M
      65    Linda/Umea Kite                             43     5 F 40-49        43:02   13:53/M
      66    Bri Boettinger                              15     3 F  0-15        49:00   15:48/M
      67    Lori/Zack Walker                            24     5 F 20-29      1:08:55   22:14/M



Software: The Race Director, Race Management Systems, racedirect@aol.com